Güzel ve genç bir cilt mi istiyorsunuz?

Her gün piyasada çok sayıda yeni ürünün ortaya çıktığı göz önüne alındığında, uygun cilt bakımı giderek daha karmaşık bir görev haline geliyor. En popülerlerinden biri, belirli eksikliklerin tedavisinde birçok fayda sunan bir mineral olan çinkodur.

Çinko diyet, besin takviyeleri veya çinko içeren cilt bakım ürünleri kullanılarak elde edilebilir. Beslenme dengesinin önemli olduğunu ve her zaman bir uzmana danışmanın tavsiye edildiğini unutmamak önemlidir.

Cilt bakımının pratik uygulamasında çinko, nemlendirme , temizleme veya güneş ışınlarından korunmaya yönelik çeşitli ürünlerde bulunur ve bu mineral bize bu konuda yardımcı olur.

1. Çinko sorunlu cildin en iyi arkadaşıdır

Çinko, antiinflamatuar özellikler açısından zengindir ve bu da onu sorunlu ciltler için son derece faydalı kılar. Özellikleri, özellikle sivilce gibi problemler için önemli olan iltihabın azaltılmasına yardımcı olur.

Ayrıca ciltteki sebum (yağ) üretiminin düzenlenmesinde de önemli bir rol oynar. Aşırı sebum üretimi sivilceye katkıda bulunur, dolayısıyla bu mineral dengenin korunmasına yardımcı olur.

2. UV radyasyonuna karşı mücadelede çinko

Çinko, güneş ışınlarını cilt yüzeyinden yansıtarak UV engelleyici görevi görebilir. UVB ve UVA ışınlarının cilde nüfuz etmesini önleyen bir bariyer oluşturarak güneş koruyucu ürünlerde mükemmel bir bileşen haline gelir.

UV radyasyonu ciltte oksidatif strese neden olarak hücre hasarına ve serbest radikallerin oluşmasına neden olur.

3. Kollajen sentezini destekler ve cilt yaşlanmasını azaltır

Çinko, cildin elastikiyetini koruyan önemli bir protein olan kolajenin sentezinde rol oynar. Çinko, kolajeni destekleyerek cilt yapısının korunmasına ve kırışıklıkların görünümünün azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda optimum cilt nemini korur ve nemlendirilmiş cilt genellikle daha genç ve daha canlı görünür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x